Dans Ayakkabısı Nasıl OlmalıUzun zaman düşündünüz ve bir dans kursuna kaydolmaya karar verdiniz. Sıkıntılı olan ilk karar verme aşamasını geçtiğinize göre artık dans derslerine başlayabilirsiniz.


Peki DANS AYAKKABINIZI aldınız mı ? DANS AYAKKABINIZ NASIL OLMALI?

Öncelikle unutmamak gerekir ki dans da bir tür spordur ve tüm spor branşlarında olduğu gibi kullanımına özel bir ayakkabı gerektirir. Nasıl ki Basketbol ayakkabısının, Futbol ayakkabısının hatta Bowling ayakkabısının bile kendi has özellikleri varsa DANS AYAKKABISININ da aynı şekilde kendine has özellikleri olmalıdır. Hatta dans olarak genellemeyerek diyebiliriz ki, Salsa Ayakkabısının ayrı, Tango ayakkabısının ayrı ve birbirinden çok farklı özellikleri bulunmaktadır..

 

Burada elbette çok teknik detayları anlatarak kafanızı karıştırmayacak ve genel anlamı ile Dans ayakkabısında olması gereken özellikleri sıralayacağız.

* İlk önceliğimiz her zaman olduğu gibi ŞIK olması. Madem kendimize zaman ayırdık ve dans ediyoruz o halde keyfimizi arttıracak şıklıkta ayakkabılarımız olmalı. 

* Şayet Salsa veya Tango yapıyorsanız (Hanımlar) topuklu dans ayakkabılarını seçmenizi tavsiye ederiz. Burada topuğun (Ökçe'nin) amacı her ne kadar daha kadınsı görüntüyü sağlamak olarak görünse de topuğunuz denge merkezinin doğru noktada olmasını sağlayacaktır. Dansa yeni başladıysanız  7 cm'lik ökçeleri tavsiye ederiz. Dans'ta ilerledikçe 9 cm'lik ökçelere geçiş yapabilirsiniz..Unutmayın ki daha kısa ökçe daha dengeli ayakkabı demek değildir. Kadın dans ayakkabısı modellerimizi buradan görebilirsiniz

* Her ne kadar bayların dans ayakkabısı bayanlarınkine oranla çok özellikli olarak düşünülmese de  yine yapılan dansa göre farklılıklar göstermesine rağmen mutlaka zemini hissetmenizi sağlamalıdır.  Yere basış noktanızın iyi ayarlanmış olması gerekmektedir. Sosyal dans gecelerinde daha uzun süre dans edecek konfora sahip olmalı, performanslarınızda ise performansın gerektirdiği açılarda olmalıdır... Sosyal gecelerde bayların dans ayakkabıları yere daha yakın ve topuğu daha kısa. Performanslarda ise denge merkezini pençeye daha yakın tutmak için topuğu yüksek tercih edilmelidir..(Tabii ki performansın  yapısına göre hiç ayakkabı kullanmadan da bir performans yapılabilmektedir, Mambo performanslarda farklı Akrobatik performanslarda ayrı, sensual performanslarda ayrı, Afro performanslarda apayrı basış tekniklerimiz olduğu için elbette ki kullanacağımız ayakkabılarımız da farklılıklar gösterecektir.). Erkek dans ayakkabısı modellerimizi buradan görebilirsiniz

* Aynı zamanda dans ayakkabınızın açısı da en önemli faktörlerden biridir. Doğru açı ile üretilmiş bir dans ayakkabınız varsa ne kadar dans ederseniz edin ayaklarınız ağrımayacak ve size rahatsızlık vermeyecektir.

* Kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için dans ayakkabınızın ayağınızı tam ve doğru olarak sarması gerektiğini  de unutmayın. Dans ettikçe açılacak olan dans ayakkabılarınız bir iki kullanımdan sonra ayağınızın formunu alacak ve dansta sizi çok daha mutlu edecektir.

* Ayakkabınızı aldığınızda ayağınızın ayakkabı tabanına tam olarak oturduğundan emin olun. Arada oluşacak boşluklar dans ederken sizi rahatsız edecektir.

* Ayakkabınızın sırt kısmı ile ayağınız arasında da boşluk kalmamasına da ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir.Oluşucak boşluk ayağınızı öne doğru iteceğinden dolayı bir zaman sonra ayağınızı ağrtacak bunun yanında dans ederken sizi rahatsız edecektir..

* V e unutmayın her topuklu ayakkabı dans ayakkabısı değildir, Bugün pek çok ayakkabı üreticisi dans ayakkabısı adı altında normal ayakkabıların tabanına süet koyarak ayakkabı üretmektedirler. Dans ayakkabısı sadece tabanı süet olan ayakkabı değildir. Açısı, topuk yüksekliği, kullanılan malzemesi, doğru basış noktası, zemini hissedişi  ve ayağı doğru şekilde sarması bir dans ayakkabısının en önemli özellikleri arasındadır. Ve dans ayakkabısı bir mühendislik çalışmasıdır özel formül ile üretilmelidir. Ayakkabı üretimi ayrıdır dans ayakkabısı üretimi ise apayrı....

* Türkiye'de dans ayakkabısı üretiminde özellikle son senelerde çok çeşitli firmalar sektöre girmiş olsalar bile bu firmaların pek çoğu normal ayakkabı kalıplarının üzerine ve sadece tabanlarına süet koymak sureti ile üretim yapmaktadırlar. Ancak gerek teknik anlamda dans ayakkabısı üretimi yapan ve gerekse Türkiye'yi yurtdışında başarı ile temsil eden Spica Dance Shoes'u ayrıca tebrik etmek gerekmektedir..Spica Dance Shoes sayfasını buradan görüntüleyebilirsiniz..

* Ayrıca Dans okulları arasında da Dans Ayakkabısı konusuna önem veren ve öğrencilerine dans ayakkabısı konusunda detaylı bilgi veren okullar da bulunmaktadır. Bu okullardan en önemlileri Ankara'da Angora Dans Stüdyosu , İstanbul'da Dans Akademi olarak belirtebiliriz....

Keyifli ve dans dolu günler dileriz...